Ekonomia behawioralna – jak wpływa na nasze życie?

Ekonomia behawioralna – jak wpływa na nasze życie?

Ekonomia behawioralna to jedna z dziedzin analizy ekonomicznej weryfikującej założenia w oparciu o wyniki badań socjologicznych. Najprościej mówiąc, pokazuje jak w nieskomplikowany sposób sprawić, by ludzie podejmowali dobre, z punktu widzenia ekonomisty, decyzje. Obecnie to bardzo prężnie rozwijający się obszar nauki.

Słowem klucz jest tutaj impuls, jaki wysyła państwo próbując kierować zachowaniem każdego człowieka. Takie praktyki są stosowane codziennie przez przeróżne firmy wywodzące się z rozmaitych branż. Państwo stosuje takie metody, aby skłonić nas do określonego działania. Według teorii ekonomia behawioralna bazuje na zasadzie ograniczonej racjonalności. Według zasady człowiek działa w oparciu o czynniki społeczne i emocjonalne, jakie każdego dnia kierują jego życiem.

W Polsce trwają obecnie badania, które pozwolą stworzyć bazę zachowań potencjalnych klientów. Dzięki niej reklamodawcy oraz duże koncerny sprzedażowe będą mogły skuteczniej dobierać przekazy i kanały komunikacji, w celu realizacji założeń marketingowych.

About