Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego

Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego

Czy zgłoszenie konta bankowego do urzędu jest obowiązkowe?
Na zaczynającym swoją przygodę z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy ciąży szereg obowiązków. Jednym z nich jest zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego i ZUS. Nie ma znaczenia, czy jest to rachunek prywatny, czy powiązany z prowadzoną działalnością. Jeśli wykonujesz na nim operacje firmowe, powinieneś zgłosić go do odpowiednich instytucji. To samo tyczy się sytuacji, w której postanowisz zmienić bank albo otworzyć kolejny rachunek.

W każdej z tych sytuacji możesz dokonać zgłoszenia na trzy sposoby. Stawiając się w urzędzie gminy, wysyłając wypełniony wniosek pocztą lub korzystając z serwisu e-Urzędu Skarbowego. W każdym z trzech przypadków powinien zostać wypełniony formularz CEIDG-1. Jeśli zdecydujesz się wysłać wniosek przez Internet, wypełniony dokument możesz podpisać swoim profilem zaufanym. W ten sposób załatwisz swoją sprawę w ciągu zaledwie kilku minut, bez konieczności wyprawy do urzędu.

Pamiętaj, żeby poinformować urząd o każdej zmianie w terminie 7 dni od jej powstania. Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem skarbowym i w niektórych przypadkach może skutkować nałożeniem grzywny.

About